Akutne respiratorne infekcije kod djece

Datum

05. mart 2013.

Dragi roditelji,

Zbog povećanog broja pacijenata sa respiratornim problemima, kao i aktuelnosti teme akutnih respiratornih infekcija kod djece, želimo da vam izložimo nekoliko ključnih informacija. Na sva dodatna pitanja potrudićemo se da odgovorimo blagovremeno.

Akutne respiratorne infekcije kod djece

Akutne respiratorne infekcije (ARI) ili infekcije disajnih puteva su najčešće bolesti kod ljudi, a posebno su česte u sezoni od septembra do aprila i kod djece predškolskog uzrasta. Procjene pokazuju da djeca u ovom uzrastu imaju prosječno 4-6 ovih epizoda godišnje, a oko polovina njih je praćena povišenom temperaturom i pogoršanjem opšteg stanja. Svako dvadeseto dijete sa simptomima respiratorne infekcije zahtijeva hospitalizaciju.

U razvoju ovih infekcija važnu ulogu igraju i imunološki faktori djeteta, ali i faktori okoline. Oko 90% infekcija respiratornog trakta uzrokovano je virusima, dok je preostalih 10% uzrokovano bakterijama, najčešće beta hemolitičkim streptokokom grupe A, koji se javlja kod djece starije od 2 godine.

Prenos virusa

Respiratorni virusi prenose se vazdušnim putem, kroz kijanje i kašalj zaražene osobe, ili direktnim kontaktom sa infektivnim materijalom na koži. Obolijevanje zavisi od imunološkog statusa djeteta, ali i od epidemiološke situacije u domu ili kolektivu. Faktori poput pušenja u stanu mogu značajno povećati učestalost respiratornih infekcija, naročito kod djece mlađe od 5 godina. Takođe, aerozagađenje i boravak u neprovjetrenim prostorijama s velikim brojem ljudi takođe mogu pogoršati situaciju.

Najvažniji faktori vezani za zdravlje djeteta uključuju:

  • Uzrast: Djeca mlađeg uzrasta češće obolijevaju i imaju teže simptome.
  • Pol: Dječaci su nešto skloniji oboljenjima od djevojčica.
  • Uhranjenost: Gojića djeca imaju veću sklonost respiratornim infekcijama.
  • Atopija: Djeca sa sklonošću alergijama češće obolijevaju.
  • Urođeni poremećaji: Djeca sa urođenim srčanim manama imaju veću učestalost infekcija.
  • Dojenje: Dojena djeca su tri puta manje sklona oboljenjima.

Šta je prehlada?

Iako ne postoji precizna definicija prehlade, simptomi su poznati. Prehlada obično počinje sa zapušenim nosom, kijanjem i bolom u grlu, a u težim oblicima može izazvati febrilnost i opšte poremećaje. Učestali uzročnici su virusi gripa i drugi respiratorni virusi koji izazivaju simptome slične gripu. Obično traje nekoliko dana, ali neki simptomi, poput kašlja, mogu trajati i do dvije nedjelje. Ako simptomi brzo nestanu i dijete je u dobrom opštem stanju, terapija obično nije potrebna, osim simptomatske.

Kada se obratiti ljekaru?

Ako temperatura traje duže od 7 dana, ili ako dođe do promjena u opštem stanju djeteta (gubitak apetita, pospanost, malaksalost, povraćanje), obavezno se obratite ljekaru. Respiratorne infekcije kod djece često se kompliciraju širenjem na paranazalne šupljine (sinuse) ili srednje uho. Rjeđe, ali teže komplikacije uključuju upalu pluća. U tim slučajevima može doći do bakterijske superinfekcije, koja zahtijeva antibiotsku terapiju i obaveznu medicinsku kontrolu.

Dr Rade Kaluđerović, pedijatar – pulmolog