Polenska kijavica
08. apr 2015.

Nakon duge i hladne zime, proljeće je vrijeme kada se radujemo sunčanim danima, vikendima u prirodi i šetnjama po travi. Međutim, za mnoge od nas proljeće donosi i simptome alergije: suzne oči, crvenilo i curenje nosa, napade kijanja i otežano disanje – to su najčešći simptomi polenske kijavice.
Alergije – globalni problem
Prema epidemiološkim istraživanjima, oko 20% svjetske populacije pati od neke vrste alergije, a najčešće su to alergijski rinitis i alergijska astma. Broj oboljelih je u stalnom porastu, posebno među djecom i mlađim odraslim osobama, iako moderna medicina nudi mnoge preventivne i terapijske opcije.
Alergijski rinitis – česta i potcijenjena bolest
Alergijski rinitis je globalni problem i pogađa skoro četvrtinu stanovništva, dok je kod djece učestalost čak do 15%. Prema najnovijim podacima, 500 miliona ljudi širom svijeta ima alergijski rinitis, od čega 200 miliona (oko 40%) čine djeca. Iako je riječ o čestom oboljenju, koje može imati ozbiljne posljedice, često se podcjenjuje, i to kako od strane ljekara, tako i od strane pacijenata. Zbog toga, liječenje često nije adekvatno.
Osnovni simptomi alergijskog rinitisa uključuju:
- Kijanje u salvama
- Svrab u nosu
- Zapušenost nosa
- Obilna sekrecija iz nosa
- Suzenje i peckanje u očima
- Svrab nepca

Ciljevi terapije
Terapija alergijskog rinitisa ima tri osnovna cilja: smanjenje simptoma, poboljšanje kvaliteta života i sprečavanje komplikacija. Mogućnosti liječenja uključuju:
- Preventivne mjere: Sprečavanje kontakta oboljelog sa alergenima, što podrazumijeva uklanjanje alergena iz životne sredine ili, u nekim slučajevima, uklanjanje oboljelog iz tog okruženja.
- Medikamentozni tretman: Lijekovi se biraju u zavisnosti od težine bolesti, predisponirajućih faktora, životne dobi bolesnika, dužine trajanja bolesti i drugih faktora. Terapija nije ista za svakog pacijenta, jer jedinstven pristup nije moguć.
- Imunoterapija: Specifična sublingvalna vakcinacija raznim vrstama alergena. Mnogobrojna istraživanja su pokazala da ponovljena primjena niskih koncentracija alergena može dovesti do izliječenja, čineći ovo jedinom kauzalnom terapijom alergijskih bolesti trenutno dostupnom.
Zaključak
Iako alergije još uvijek imaju svoje nepoznanice, borba protiv njih je moguća, i najčešće vrlo uspješna.